Naivní divadlo, Liberec

O beránkovi, který spadl z nebe

Předloha: Fred Rodrian
Autor: Vít Peřina a kolektiv
Režie: Michaela Homolová
Výprava: Robert Smolík
Hudba: Filip Nemohla Kvartet
Hrají: Diana Čičmanová, Barbora Kubátová, Filip Homola, Adam Kubišta

Základní údaje o souboru:
Naivní divadlo Liberec bylo založeno v roce 1949 (zprvu pod názvem Ústřední loutkové divadlo, záhy přejmenované na Krajskou loutkovou scénu, od roku 1961 Severočeské loutkové divadlo, v roce 1968 získalo svůj dnešní název) jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Přestože se jeho tvorba přirozeným vývojem ubírala různými směry, v podvědomí diváků i odborníků se zapisuje jako velmi kvalitní české loutkové divadlo již šedesát let.

Několik slov o autorovi (autorech), inscenátorech, respektive o inscenační tradici hry:
Tým kmenové režisérky NDL Michaely Homolové (v NDL mj. Budulínek, Proletět duhou) tentokráte zacílil na ty opravdu nejmenší diváky a připravil komorní studiové představení s minimem slov a maximem vjemů. Prostě takové, aby si ho užily třebas i dvouleté děti.

Jednoduchý příběh je inspirován motivy z obrázkové knížky německého autora Freda Rodriana a vypráví o oblačném beránkovi, který spadl z nebe. Na zemi se ho ujme malá holčička a chce mu pomoci dostat se zpátky na oblohu. A jelikož na nedaleké louce stojí i malá pouť, je nasnadě, že pokusy o beránkův „transport“ zpět na modré nebe budou mít takřka cirkusový charakter! Silák artista, balónky plněné héliem, či dokonce výstřel cirkusovým dělem? Který způsob bude ten pravý, aby beránka v pořádku vrátil k jeho kamarádům na oblohu?

Inscenace cílí poprvé v novodobé historii Naivního divadla i na „předškolkové“ publikum, tedy na děti ve věku kolem 2 – 3 let. Představení se proto hraje ve Studiu NDL (navíc s upraveným, kontaktním uzpůsobením hlediště) a nejmenším divákům bude určitě blízké i tím, že se v něm používá jen naprosté minimum slov, doprovází ho živá muzika a na jeho konci se děti mohou samy zapojit do dění na jevišti formou malé loutkové herny.

Divadlo Karla Pippicha (scéna i s hledištěm na jevišti)
pátek 4. července v 10, 13, a v 15 hodin
pro diváky od 2 let • délka představení (včetně závěrečné herny) cca 45 minut

Kontakt: info@naivnidivadlo.cz, www.naivnidivadlo.cz