Céčko Svitavy

 

Vědci

Námět: Marián Palla
napsal, zrežíroval, hudbu složil a hraje: Karel Šefrna
Loutky: vypůjčené legendárního Céčkovského představení Bystrouška, liška a stvořila je Eva Pecháčková
Dále hrají s loutkama, na rozličné hudební nástroje i sami a zpívají: Pavla Šefrnová, Hana Mohrová, Tomáš Mohr, Petr Mohr

Základní informace o souboru: 
V roce 1970 bylo založeno Céčko jako jeden z následníků Malého divadla, resp. Jitřenky. Zakladatelská sestava: Karel Šefrna, Eva Šefrnová, Anna Přikrylová, Marie Šimková, Josef Vít Šimek, Jaroslav Tabery, Jan Říha, Pavel Fochler, Jaroslav Stružinský. Vůdčí osobností byl od začátku Karel Šefrna, dalšími osobnostmi pak jeho sestra Anna Přikrylová. Soubor o 2-15 hrajících (v 90. letech nejčastěji 4 či 7) hrával především tyčkovými loutkami, později maňásky, javajkami, marionetami, panáčky i předměty. Od 2. poloviny 80. let době častým adresátem dospělý, hrávají však i pro děti - kdysi i více než 100x ročně, dnes tu a tam. Původně téměř pravidelně 1 inscenace ročně, po roce 2000 již ne tak pravidelně.

 

Několik slov o autorovi (autorech), inscenátorech, respektive o inscenační tradici hry: 
Hra se odehrává na desce klavírního křídla a jedná se o absurdní anekdotu ze života brněnských vědců, kteří stále odmítají grant, až ho nakonec proti své vůli a dílem nešťastné nehody, přece jen dostanou...!
Představení svitavského Céčka Vědci bude zakončeno koncertem bluesové kapely Ošklivé sestry. Kapela se skládá ze dvou muzikantů: Jindra Pevný - kytary vlastní výroby, foukací harmonika, kachom vlastní výroby a zpěv + Karel Šefrna - housle a odčas i zpěv.
Autorem svérázných bluesových písní je Jindra Pevný - tedy slova i hudba.

 

 

Divadlo Karla Pippicha
pátek 4. července v 17.30 a v 19.30 hodin 
pro diváky od 10 let • délka představení 20 + 20 minut