Divadlo Bořivoj, Praha

 Dva kašpaři

Autor a režie: soubor
Hrají:
Marcela Šiková a Mirka Vydrová
Loutky: Eva Eliášová

Základní informace o souboru: 
Divadlo Bořivoj je profesionální nezávislá skupina. Využíváme různé formy divadla – loutkové, činoherní, divadlo ve výchově, improvizaci, hudbu. Většina inscenací je určena pro děti a mládež, jedna krátká je pro dospělé. Představení mají možnosti, jak je hrát uvnitř i venku.

Divadlo existuje od roku 1992, takže má za sebou i bohatou historii. Některé inscenace zanikly, do některých zase přišli noví lidé a obohatili je o svůj vlastní pohled, nebo vznikly inscenace úplně nové. Repertoár je díky tomu velmi různorodý.

Hry vznikají jako divadlo autorské – tzn. že herci mají osobní podíl na dramaturgii, tj. na výběru tématu, na textové, režijní i scénografické práci. Herec tu pak není jen tím, kdo určené role hraje, protože je buď sám vytvořil, nebo v nich projevuje svůj osobní vztah ke sdělovanému.Tím také vypovídá sám o sobě a o svém vztahu ke světu. Může plně využívat autenticity svého projevu, a tak otevřeně komunikovat s diváky, ať už hraje s loutkou, či sám za sebe. Zejména v divadle pro děti to považujeme za důležité, protože dítě si skrze dospělého vytváří svůj svět.

Inscenace jsou také typické tím, že je diváci svým způsobem dotvářejí, ať už vlastní aktivitou, anebo možností živě komentovat a doplňovat hru na jevišti. Divák je „brán do hry" a jeho reakce jsou součástí představení. Zážitek z divadla je pak nezaměnitelný s jiným médiem.


 

Několik slov o autorovi (autorech), inscenátorech, respektive o inscenační tradici hry: 
Mezi dvěma kašpary (Jojo a Bobo) dochází ke konfliktům, protože oba většinou chtějí totéž. Ale přes veškeré potíže se vždy usmíří, mají se rádi a zůstávají přáteli.

Maňáskové loutkové výstupy pro menší i větší. „Popletené peřinky", „O lásce" a „Léčení Kašpara Kašparem".. Mohou se hrát samostatně, ale také za sebou – jako jednotlivé „Kašpaří dny."

Inspirací nám bylo lidové jarmareční divadlo. Jde především o situační humor a maňáskovou nadsázku pro jednání obou postav. Kašpaři si mohou dovolit cokoli, pokud zůstávají i přes určitou „drsnost" projevu (hůl jako rekvizita jim není cizí) v oboustranném laskavém vztahu.

 

Stan za Divadlem Karla Pippicha
sobota 5. července ve 14 hodin
pro diváky od 3 let • délka představení 40 minut